DARMOWA DOSTAWA DO DOMU POWYŻEJ 499 PLN

LEKCJA PIELĘGNACJI

LEKCJA PIELĘGNACJI

Oto proste i sprawdzone rady dla początkujących rodziców dotyczące tego, jak kąpać, przewijać niemowlaka oraz dbać o jego higienę i zdrowie.

1. Mniej znaczy więcej

W pierwszych tygodniach codzienna kąpiel nie jest maluszkowi potrzebna. Woda niszczy naturalną warstwę ochronną skóry, a ta osłabia odporność dziecka. Poza tym przesuszona skóra jest bardziej skłonna do podrażnień. Dlatego wystarczy wykąpać malca co 2-3 dni. Niektórzy pediatrzy twierdzą, że przez pierwszy miesiąc można w ogóle zrezygnować z wanienki (lub specjalnego wiaderka do kąpieli), a delikatną skórę dziecka oczyszczać wilgotną, namydloną miękką myjką. Zdaniem Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej pierwsza kąpiel niemowlaka powinna być maksymalnie opóźniona, by jak najdłużej utrzymać na jego skórze maź płodową, chroniącą przed bakteriami.

2. Zabawa w ciepło-zimno

Niemowlak nie lubi, gdy podczas mycia jest mu zimno. W pomieszczeniu, w którym stoi wanienka powinno być 24-25C, czyli znacznie cieplej niż w jego pokoiku, gdzie temperatura nie powinna przekraczać 20C. Dlatego przed kąpielą warto wstawić do pomieszczenia grzejnik lub farelkę. Jeśli chodzi o temperaturę wody, optymalna będzie zbliżona do ciepłoty ciała niemowlaka, czyli 37C. DO jej zmierzenia przyda się specjalny termometr.

3. Wody jak na lekarstwo

Pierwsze kąpiele nie muszą być długie, a wody do wanienki należy wlać nie więcej nż do poziomu 7-10 cm od dna. Dziecko możesz myć, zanurzając jew wodzie i trzymając na ramieniu, w specjalnym leżaczku kąpielowym lub wykładając dno wanienki pieluszką, na której oprzesz nóżki i pupkę malca - główkę i plecki podtrzymuj pewnie przedramieniem.

4. Namydlanie na sucho

Pediatrzy zalecają również, aby w pierwszych tygodniach życia kontakt skóry malca z wodą był jak najkrótszy. Dlatego możesz namydlić niemowlaczka, zanim włożysz go do wanienki. Połóż rozebranego szkraba na ręczniku i wilgotną myjką rozprowadzaj na skórze mydełko, zwracając uwagę na wszystkie trudno dostępne miejsca , m.in. fałdki na nóżkach i rączkach, pachwiny, zgięcia ramion i pod kolanami. Jałowym gazikiem zamoczonym w wodzie przemyj pupę i okolice intymne. Dziewczynki należy myć od przodu do tyłowi. Chłopcom nie wolno podczas tej czynności odciągać napletka.

5. Delikatne osuszenie

Po kąpieli wyjmij malca z wody, owiń go mięciutkim ręcznikiem z kapturkiem i połóż na przewijaku. Starannie i delikatnie osusz wszystkie zakamarki ciała, aby wilgoć nie spowodowała odparzeń i maceracji skóry. Następnie natłuść ciałko dziecka oliwką dla niemowląt (sprawdź, czy jest hipoalergiczna). Jeżeli na pupie nie ma odparzeń, oliwkę nałóż również na nią. Jeśli jednak pojawiły się zmiany, zaaplikuj na te miejsca krem przeciw odparzeniom. Nie przesadzaj jednak z jego ilością. Większość nowoczesnych pieluszem ma bowiem wewnętrzne powłoczki o tzw. strukturze plastra miodu, które nadmiar preparatu zatyka, co zmniejsza chłonność pampera.

6. Pępek pod nadzorem

Kikut pępowinowy jest dla świeżo upieczonych rodziców niczym pole minowe, a oni sami często czują się jak saperzy. To dlatego, że po urodzeniu jest to jedna z najbardziej narażonych na infekcję część ciała maluszka (otwarta rana). Kilka lat temu zmieniono zalecenia dotyczące pielęgnacji pępuszka. Teraz, dopóki kikut nie odpadnie, należy raz na dobę (chyba, że uległ zabrudzeniu, wtedy częściej), przemywać go jałowym wacikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie. Potem pępek należy bardzo delikatnie osuszyć i pozostawić niezakrytym do wyschnięcia. Z tego powodu pieluszki dla noworodków mają wycięte miejsce na kikut pępowinowy. Jeśli te, których używasz, są inne, odchyl pieluszkę, aby do pępka był dostęp powietrza. Kikut powinien odpaść w ciągu dwóch tygodni. Jeśli tak się nie stanie, idź do lekarza.

7. Podnoszenie malca tylko bokiem

Młodzi rodzice powinni pamiętać, aby noworodki i niemowlęta odrywać od podłoża zawsze bokiem. Nie unoś więc najpierw plecków czy główki. Jak to prawidłowo robić? Delikatnie przetocz malca na bok, wkładając rękę między jego nóżki (tak daleko, aby palce twojej ręki sięgały ramienia dziecka, a brzuszek pewnie oparł się na przedramieniu). Drugą dłoń, z drugiej strony ciała, wsuń pod główkę maluszka. Poczekaj chwilę, by dziecko się przyzwyczaiło do tej pozycji, a następnie je unieś.

8. Sztuka przewijania

Maluszkowi trzeba pieluszkę zmieniać często - nawet 8 razy na dobę. Zawsze, gdy zrobi kupkę. W takim wypadku powinnaś umyć pupę niemowlaka ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli zawartość pieluszki to jedynie mocz, wystarczy przetarcie skóry wilgotnymi chusteczkami do skóry wrażliwej, polecanymi od 1. dnia życia. Podczas zmiany pieluchy nigdy nie unoś nóżek dziecka, tylko wsuwaj dłoń pod jego plecki i pupę. Podciąganie za nóżki mogłoby spowodować zwichnięcie stawów biodrowych. Pamiętaj także, by, zanim założysz pieluszkę, pozwolić malcowi poleżeć trochę bez niej, aby przewietrzył skórę. Zakładając i zapinając rzepy, nie ściskaj zbyt mocno. Pomiędzy brzegiem pieluszki a brzuszkiem powinna się zmieścić płasko ułożona dłoń.

9. Ostrożnie z pieluchowaniem

Jeszcze niedawno uważano, że tzw. szerokie pieluchowanie (dwie pieluchy tetrowe składa się w prostokąt, a następnie nakłada na nie trzecią, złożoną w trójkąt) ma dobry wpływ na rozwój stawów biodrowych dziecka i zapobiega dysplazji. Tymczasem się okazuje, że jeśli bioderka malca rozwijają się prawidłowo, nie należy ograniczać ich ruchów pieluchowaniem. Jedyna sytuacja, w której można to zrobić, to taka, gdy stawy biodrowe są niestabilne, ale w badaniu USG wszystko wygląda w porządku. Wtedy szerokie pieluchowanie zabezpiecza malca przed ciągłymi ruchami nóżek.

10. Rumień na pupę

Zdarza się, że mimo odpowiedniej pielęgnacji na skórze malca pojawiają się odparzenia. Noszą one nazwę rumienia pieluszkowego i objawiają się w miejscach zetknięcia pupy z pampersem. Poprawę powinno przynieść częstsze wietrzenie skóry. Gojenie przyspieszą też miejscowo nakładane maści antyseptyczne, np. z cynkiem. Podrażnienia mogą też się pojawić przy wprowadzaniu nowych pokarmów i zmianie marki pieluchy. Jeśli na skórze niemowlaczka pojawią się pęcherzyki z płynem surowiczym, wysypka, ranki i podwyższona temperatura, koniecznie idź do lekarza. Może bowiem rozwijać się zakażenie bakteryjne.

11. Kupka pod lupą

Dla rodziców to nie tylko powód, by zmienić pieluchę, ale też źródło wiedzy o zdrowiu ich malca. Kupka niemowlaka powinna mieć jasny, żółtawy lub ciemnozielony kolor i lekko kwaśny zapach. Po urozmaiceniu diety (podawaniu dziecku innych pokarmów niż mleko) stolec robi się brązowawy, bardziej uformowany, a jego zapach staje się ostrzejszy i intensywniejszy. Pediatrę należy odwiedzić, gdy kupka jest czarna (może to sugerować obecność krwi) lub biała (brak w niej żółci). Powodem do niepokoju jest też brak stolca przez 2 doby po urodzeniu oraz oddawanie w ciągu dobry co najmniej 3 luźnych stolców zawierających ropę, śluz, czemu towarzyszą rozdrażnienie oraz płacz dziecka.

12. Paznokietki jak od manikiurzystki

Skrócenie płytki paznokciowej u malca, który nie chce poddać się jakimkolwiek zabiegom kosmetycznym, to bardzo trudne zadanie. Dlatego powinnaś się wykazać sprytem i na „manikiur” wykorzystać czas, gdy dziecko śpi. Paznokcie można też obcinać po kąpieli - są wtedy bardzo miękkie. Do skracanie malutkich paznokietków używaj nożyczek z zaokrąglonymi czubkami, żeby nie ryzykować skaleczenia. Dobrze sprawdza się też specjalny obcinacz dla niemowlaków. Paznokietki warto przed zabiegiem zdezynfekować spirytusem. Te u rąk obcinaj na półokrągło, a u nóg - prosto i niezbyt krótko (by nie uszkodzić macierzy paznokcia). Pamiętaj, by nie skracać płytek przez pierwsze 2 tygodnie życia malca.

13. Chroń uszka

Gromadzenie się w kanale słuchowym malca woskowina ma działanie ochronne i nie powinnaś jej usuwać. Pod żadnym pozorem nie wkładaj do uszu patyczków higienicznych, bo może to spowodować uszkodzenie błony bębenkowej lub przesunięcie woskowiny i w rezultacie zatkanie kanału słuchowego. Uważaj też, by podczas kąpieli woda nie nalewała się nadmiernie do uszu. Małżowiny przemywaj myjką lub rogiem pieluszki tetrowej, zwilżonymi przegotowaną wodą. Ewentualnie do czyszczenia zakamarków możesz użyć specjalnych patyczków z nawiniętą grubo watą, która zapobiega wsunięciu ich zbyt głęboko. Jednak coraz więcej specjalistów odradza ten sposób.

14. Oczka pełne blasku

Oczy oczyszczają się same przez łzy, dlatego wystarczy raz dziennie przemywać je roztworem soli fizjologicznej lub przegotowaną wodą. Do każdego oka używaj osobnego gazika. Z wacików zrezygnuj, bo mogą zostawić po sobie drobne włoski lub strzępki. Przemywaj zawsze oczka w kierunku od skroni do noska. W ten sposób nie rozprowadzisz ewentualnych bakterii i zanieczyszczeń, które gromadzą się w wewnętrznym kąciku oka. Utrzymujące się łzawienie lub zbierająca się w kąciku ropa to powód, aby odwiedzić pediatrę.

15. Drożny nosek

Kichanie jest naturalnym sposobem oczyszczania nosa. Jeśli jednak wokół nozdrzy widać zaschniętą wydzielinę, delikatnie usuń ją wacikiem kosmetycznym lub rogiem czystej pieluszki terowej. W żadnym razie nie wsuwaj do noska malca patyczków higienicznych. Można bowiem łatwo uszkodzić błonę śluzową. Jeżeli niemowlak ma katar i wydzielina utrudnia mu oddychanie, można ją usunąć za pomocą gumowej gruszki. Ściśnij ją palcami, a następnie delikatnie przyłóż do jednej dziurki i zwolnij uścisk. Tak samo postępuj przy drugiej dziurce. Możesz również użyć aspiratora do nosa (np. Sopelek, Katarek itp.).

16. Opalenie? W żadnym wypadku!

Do 4. roku życia skóra dziecka nie posiada w pełni rozwiniętych mechanizmów obronnych przed czynnikami zewnętrznymi, brakuje jej też melaniny, która zabezpiecza dorosłych przed promieniowaniem UV. Dlatego dzieci nie powinny się opalać bez zabezpieczeń w postaci kremu z wysokimi filtrami oraz czapeczki czy kapelusika. Niemowlęta do 6. miesiąca w ogóle nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu, bo produkty przeciwsłoneczne mogą działać na ich skórę drażniąco. Jeśli jednak zdecydujesz się spacerować z malcem na słońcu, sięgaj po kremy z filtrami fizycznymi, np. zawierającymi tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Działają one na zasadzie odbijania promieni słonecznych, a nie absorbowania i neutralizowania ich w głębi skóry.

17. Smoczek jak najrzadziej

Maluchy mają naturalny odruch i potrzebę ssania, a u niektórych jest ona silniejsza niż u innych. Trudno, by przez cały dzień taki malec być przystawiony do piersi. Alternatywą jest smoczek o kształcie anatomicznym zbliżonym do brodawki piersiowej mamy. Staraj się jednak, by niemowlak miał w buzi smoczek jak najrzadziej, gdyż prawdą jest, że może on zaburzać prawidłowy zgryz i odruch ssania piersi (technika trzymania w buzi smoczka różni się od trzymania piersi). Najlepiej wybrać produkt z silikonu (jeśli malec nie jest na niego uczulony) i starannie wygotować smoczek przed pierwszym użyciem. Potem trzeba go regularnie myć i wyparzać.

18. Dbaj o skórę głowy

Zwłaszcza jeśli rozwinęła się na niej ciemieniucha. To żółte, tłuste łuski przylegające do naskórka w okolicy ciemiączka, choć mogą wystąpić też na czole, szyi i tułowiu. Ciemieniucha pojawia się zwykle między 2. a 10. miesiącem życia, choć zdarza się, że problemy z łuskami na skórze głowy trwają wiele lat. Jeśli problem nie jest nasilony, wystarczy chwilę przed kąpielą natrzeć główkę dziecka oliwką, a potem umyć włoski. Gdy jednak zmiany są spore, należy sięgnąć po specjalne preparaty z apteki - z substancjami natłuszczającymi.

19. Emolienty są ważne

Wbrew powszechnej opinii nie są to środki przeznaczone jedynie dla niemowlaków mających problem z atopowym zapaleniem skóry, ale grupa różnych kosmetyków do codziennej pielęgnacji dziecka. Do składników emolientowych, czyli tych, które mają zdolność uzupełniania oraz odbudowy naturalnej warstwy ochronnej, a także zatrzymania wilgoci w naskórku, należą m.in. oleje roślinne czy masło shea. W kosmetykach dla niemowląt znajdują się one w niewielkiej ilości, która dla prawidłowo rozwijające się skóry dziecka jest wystarczająca i niezbędna.

20. Czapka nie tylko na zimę

Noworodek lubi ciepło, dlatego nakrycie głowy powinno się mu zakładać nie tylko podczas spacerów. Czapeczka przyda się po kąpieli w ciepłej łazience i myciu główki, gdy chcesz przenieść niemowlaka do chłodniejszego pomieszczenia. Lekką, nieuciskającą czapkę malec powinien nosić do pół godziny. Zakładaj mu ją także, gdy wietrzysz mieszkanie. Przydatne mogą się okazać również rękawiczki typu niedrapki (lub zwykłe skarpetki), które zakłada się by malec paznokietkami nie podrapał buzi lub nie ssał kciuka. Nie jest to konieczne, jeżeli paznokcie są obcięte.

21. Wanienka czysta jak łza

To prawda, że plastikową wanienkę należy myć po każdym użyciu. Nie wolno jednak robić tego silnie działającymi środkami z chlorem oraz bakteriobójczymi. Nie ma bowiem gwarancji, że resztki preparatów uda się spłukać całkowicie. Pozostałości mogłyby podrażnić delikatną skórę dziecka. Dlatego wanienkę po kąpieli należy dokładnie umyć ciepłą wodą z płynem do mycia niemowląt, a potem dokładnie spłukać i osuszyć , by nie rozwijała się na niej pleśń czy bakterie. Podobnie należy zrobić w przypadku leżaczka do wanienki lub maty antypoślizgowej.

22. Ręka lepsza niż gąbka

Lekarze zwykle odradzają gąbki, gdyż w wilgotnych wnętrzach mnożą się bakterie i grzyby mogące szkodzić skórze niemowlęcia. Ale jeśli mama lub tata wolą myć malca czymś innym niż własną dłonią, mogą to zrobić myjką, np. z tetry.Ważne jest, aby po kąpieli dokładnie wypłukać z niej resztki mydlin, wysuszyć i często prać, np. razem z ubrankami dziecka.Myjki z materiału można wygotować.

23. Nie smaruj potówek

Specjaliści zalecają, by potówek niczym nie natłuszczać, bo może to spowolnić samoistne ustępowanie zmian. Skórę pokrytą zmianami należy wietrzyć i nie dopuszczać do przegrzania niemowlaka. Jeśli potówek jest sporo, malca można wykąpać w wodzie z niewielkim dodatkiem nadmanganianu potasu (powinno być go tyle, by woda była bladoróżowa). Kupisz go w każdej aptece.

24. Sen lubi ciemność

Noworodek nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Zdarza się, że przysypia częstom ale na krótko. Kilka minut z piersią w buzi wystarcza, by na jakiś czas zregenerował siły. Maluch będzie lepiej spał, gdy zamiast w dużym jeszcze dla niego łóżeczku, położysz go w koszyku (boczne ścianki dobrze jest wyścielić miłym w dotyku, ciemnum materiałem)m głębokim wózku lub w kołysce (łagodne bujanie uspokaja dziecko). To zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.

25. Werandowanie zamiast spaceru

Pediatrzy radzą, by zimą wyprowadzać noworodka na spacer dopiero w trzecim, czwartym tygodniu życia. Ale już w trzecim tygodniu życia zalecają tzw. werandowanie. Ciepło ubrane dziecko układa się w wózku przy otwartym oknie. Na początku wystarczy 5-10 minut, w kolejnych dniach stopniowo wydłużaj ten czas do godziny. Maleństwo musi bowiem stopniowo przyzwyczajać się do przebywania na świeżym powietrzu i temperatury innej niż w pomieszczeniu. Po tygodniu werandowania możesz się wybrać z niemowlęciem na pierwszy spacer.

Autor: Agata Then. Materiał udostępniony dzięki uprzejmości redakcji Claudia Poradnik Przyszłej Mamy (5_19). Wydanie dostępne w sprzedaży internetowej pod adresem https://bit.ly/34jK8z3

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl